2025. máj 04.

Mi az a derékbecsípődés, és hogyan tud kialakulni?

írta: Dr. hc. Kalicz László
Mi az a derékbecsípődés, és hogyan tud kialakulni?

lumbago_1.jpgSokan tapasztaljuk meg életünk során a hirtelen, éles fájdalmat, amelyet a köznyelv csak úgy nevez: „becsípődött a derekam”. Valójában mi is történik ilyenkor? A „becsípődés” egy hétköznapi kifejezés, amely az orvosi terminológiában leggyakrabban a gerinc körüli izmok, ízületek vagy idegek hirtelen irritációját vagy gyulladását jelenti. Az esetek többségében ez egy akut állapot, ami jelentősen korlátozhatja a mozgásunkat, és sokszor komoly fájdalommal járhat.

A derekunk „becsípődése” mögött leggyakrabban az alábbi okok állhatnak:

1. Izomgörcs vagy izomhúzódás

A leggyakoribb ok, hogy egy váratlan mozdulat során az izmok hirtelen összehúzódnak, görcsbe rándulnak, és nem tudnak visszaernyedni. Ilyenkor az izomrostok összepréselődnek, ami fájdalmat és korlátozott mozgásképességet okoz.

2. Kisízületi blokád (facet szindróma)

A gerincünk csigolyáit kisízületek kötik össze, amelyek mozgása biztosítja a gerinc rugalmasságát és stabilitását. Egy hirtelen, rosszul kivitelezett mozdulat során ezek az ízületek átmenetileg „összeakadhatnak”, blokkolhatják egymás mozgását, ami azonnali fájdalommal jár.

3. Porckorongsérv és ideggyök-érintettség

Súlyosabb esetben egy porckorong sérve nyomhat rá valamelyik ideggyökre, ami éles, sugárzó fájdalmat okozhat, melyet gyakran zsibbadás vagy érzészavar is kísérhet.

GERINCTRÉNERRE, SI-TERAPEUTÁRA

VAN SZÜKSÉGED? KATTINTS IDE! 

egt_logo.png

Miért alakulhat ki becsípődés?

A derékbecsípődés kialakulása mögött gyakran hétköznapi okok húzódnak:

  • Helytelen testtartás: Tartós ülőmunka, rossz ülőpozíció vagy folyamatos görnyedés gyengítheti és túlterhelheti a gerinc körüli izmokat.
  • Gyenge hátizmok: Ha a hátizmok gyengék, a gerinc instabillá válik, és egy rossz mozdulat könnyen becsípődést okozhat.
  • Hirtelen mozdulatok: Nehéz tárgy hirtelen emelése, egy váratlan fordulás vagy akár egy rossz mozdulat a reggeli felkeléskor is elegendő lehet ahhoz, hogy bekövetkezzen a fájdalmas állapot.
  • Túlerőltetés, stressz: Az izmok krónikus túlterhelése, illetve a stresszes életvitel is növelheti a becsípődés valószínűségét, mivel stressz esetén az izmok hajlamosak állandó tónusban maradni.

Hogyan előzhetjük meg a derék becsípődését?

A megelőzés kulcsa a rendszeres, célzott testmozgás!

1. Rendszeres testmozgás

A gerinc körüli izmok erősítése és rugalmasságának fenntartása kulcsfontosságú. Különösen ajánlott:

  • Gerinctréning, gyógytorna: Rendszeresen végzett gyógytorna vagy gerinctréning segíthet megelőzni a becsípődést, mivel ezek a gyakorlatok célzottan erősítik a hát és derék izmait.
  • Nyújtó gyakorlatok: Az izmok rugalmasságának megőrzése csökkenti a sérülések kockázatát. Jóga, pilates, vagy egyszerű nyújtások végzése napi 10-15 percben sokat segíthet.

2. Helyes testtartás és ergonomikus munkakörnyezet

  • Az ülőmunka során használjunk ergonomikus széket, állítható magasságú asztalt!
  • Üljünk egyenes háttal, a lábainkat talppal támasztva a padlón, ne görnyedjünk!
  • Kerüljük a tartós egyhelyben ülést, rendszeresen álljunk fel, mozogjunk, végezzünk egyszerű nyújtó gyakorlatokat!

3. Figyeljünk a mozdulatokra!

  • Ne emeljünk nehéz tárgyakat hajlított derékkal! Mindig hajlítsuk be a térdünket, és egyenes háttal emeljünk!
  • Kerüljük a hirtelen, kapkodó mozdulatokat, különösen ébredés után!

GERINCTRÉNERRE, SI-TERAPEUTÁRA

VAN SZÜKSÉGED? KATTINTS IDE! 

egt_logo.png

Ha megtörtént a baj: mit tegyünk?

Amikor már bekövetkezett a becsípődés, az alábbi lépések lehetnek a segítségünkre:

1. Pihenés, de nem ágyhoz kötöttség!

Az első órákban érdemes kerülni a fájdalmat kiváltó mozdulatokat, de ne maradjunk teljesen inaktívak. Az ágynyugalom túl hosszú ideig tartó fenntartása akár ronthat is a helyzeten!

2. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító módszerek

  • Helyileg alkalmazható krémek, tapaszok: Ezek gyorsan enyhíthetik a fájdalmat és csökkenthetik az izmok görcsösségét.
  • Gyógyszerek: Súlyosabb fájdalom esetén nem-szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása indokolt lehet, orvosi javaslatra!
  • Hő- vagy hidegterápia: Izomgörcsnél a meleg, gyulladásnál a hideg borogatás segíthet csökkenteni a tüneteket.

3. Mozgás gerinctréning és/vagy gyógytorna

A kezdeti, akut fájdalom csökkenése után óvatos, lassú mozgás javasolt. Kerüljük a túlterhelést, de a könnyű, nyújtó és mobilizáló gyakorlatok segíthetnek a gyorsabb gyógyulásban!

4. Orvosi segítség

Ha a fájdalom erősödik, vagy 1-2 héten belül nem javul jelentősen, feltétlenül forduljunk orvoshoz! Tartósan fennálló becsípődés komolyabb problémára, például porckorongsérvre is utalhat, amely speciális kezelést igényelhet!

Sokan nem veszik komolyan a becsípődést, ami azt eredményezi, hogy a tünetek ismételten visszatérnek. Fontos megérteni, hogy a derékfájás nem normális, nem kell vele együtt élni, hanem kezelni és megelőzni kell! Kritikus szemmel kell tekinteni az olyan „népi gyógymódokra”, amelyek mögött nincs szakmai alap, illetve azokra a „gyors megoldásokra” is, amelyek nem nyújtanak tartós eredményt!

A derékbecsípődés bár kellemetlen és fájdalmas állapot, legtöbbször megelőzhető és jól kezelhető. A legfontosabb, hogy figyeljünk a testünkre, alakítsunk ki ergonomikus környezetet, és végezzünk rendszeres gerinctorna-gyakorlatokat! Ha mégis megtörténik, ne habozzunk szakember segítségét kérni!

 

Szólj hozzá