2025. máj 11.

Ezt sokan nem is tudják: hogy függ össze a szeméremizületi probléma és a derékfájdalom?

írta: Dr. hc. Kalicz László
Ezt sokan nem is tudják: hogy függ össze a szeméremizületi probléma és a derékfájdalom?

Összefüggések és megoldások - 1. rész


szemeremizulet.jpegA deréktáji fájdalom az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amelynek hátterében sokféle ok állhat. Gyakran nem is gondolnánk, hogy a medence elülső részén található szeméremízület  problémái is felelősek lehetnek a makacs derékfájásért. Pedig ez a kis ízület – különösen bizonyos élethelyzetekben, például terhesség vagy sérülés kapcsán – kulcsszerepet játszhat a medence és a gerinc közötti erőátvitelben, és ha baj van vele, az kihat a deréktájra is. Ebben a blogbejegyzésben részletesen bemutatom a szeméremízület anatómiai szerepét, az azt érintő leggyakoribb rendellenességeket (instabilitás, gyulladás, diszfunkció), azt, hogyan sugározhat ki a fájdalom a deréktájra, milyen tünetek utalhatnak szeméremízületi eredetű problémára, milyen diagnosztikai módszerekkel lehet felismerni, és milyen terápiás lehetőségek léteznek – az orvosi kezelésen át a manuálterápián és mozgásterápián keresztül. Kitérek arra is, milyen mozgásformákat javasolt végezni vagy épp kerülni, valamint hogy miként segíthet a gerinctréning és az SI-terápia a panaszok enyhítésében.

Anatómiai és funkcionális háttér: a szeméremízület szerepe a medence stabilitásában

A szeméremízület egy rostos-porcos összeköttetés a medence elülső részén, ahol a bal és jobb oldali szeméremcsont találkozik. Ez az ízület nagyon kis mértékű mozgást enged (normálisan csak néhány milliméternyit), ám ennek a minimális elmozdulásnak óriási jelentősége van. A szeméremízület összetartja a medence két oldalát, és szoros szalagok rögzítik, ezáltal stabilizálja a medencét álláskor és mozgás közben. Fontos szerepet tölt be a súly átvitelében az egyik lábról a másikra a járás alkalmával– hiszen ahogy lépésnél az egyik láb felemelkedik a medence egyik oldala picit előrébb mozdul, a szeméremízület pedig ezt a mozgást engedi, miközben összetartja a medencegyűrűt. A medenceövet alkotó csontok gyűrűjében a szeméremízület elöl, míg hátul a két SI- ízület biztosítja, hogy a medence egyben maradjon, de mégis rugalmasan idomuljon a test mozgásaihoz. Ez a rugalmasság több szempontból fontos: erőátviteli szerepe van, tehermentesíti a gerincoszlopot és a porckorongokat, illetve lehetővé teszi a finom mozdulatokat járáskor, futáskor anélkül, hogy a medence egy merev tömbként viselkedne. Normál körülmények között a szeméremízület erős, stabil és kevéssé mozgékony. Bizonyos helyzetekben azonban – például terhesség során – a szervezet tudatosan lazít rajta: a várandósság alatt termelődő relaxin hormon hatására a kötőszövetek fellazulnak, az ízület rugalmasabbá válik, hogy a szülőcsatorna tágulhasson. Bár ez hasznos a szülés szempontjából, olykor túlzott lazuláshoz vezethet, ami már nem előnyös, hanem fájdalmat okoz. Fontos az is, hogy a szeméremízület a medencegyűrű része: ha ebben az “összeköttetésben” zavar lép fel, az kihat a teljes medencére és akár a gerincoszlopra is. Éppen ezért a szeméremízület problémái és a derékfájdalom gyakran együtt járnak.

GERINCTRÉNERRE, SI-TERAPEUTÁRA

VAN SZÜKSÉGED? 

KATTINTS IDE! 

egt_logo.png

A szeméremízületet érintő problémák és elváltozások

Bár a szeméremízület kicsi és elsőre jelentéktelennek tűnhet, bizonyos körülmények között mégis komoly panaszok forrása lehet. A problémákat két fő csoportba sorolhatjuk: az instabilitással vagy túlmozgékonysággal járó diszfunkciókra, illetve a gyulladásos eredetű elváltozásokra. Ezen felül ritkábban előfordulhatnak traumás sérülések vagy degeneratív elváltozások is ebben az ízületben. Lássuk, mit jelentenek ezek a fogalmak!

Instabilitás és diszfunkció

Instabilitásról akkor beszélünk, ha a szeméremízületet összetartó szalagok megnyúlnak vagy meggyengülnek, így az ízület túlságosan laza, mozgékony lesz. Ennek klasszikus példája a terhesség alatt kialakuló szeméremízületi diszfunkció, amelyet gyakran a terhességi medenceöv fájdalom kategóriájába sorolnak. Ilyenkor a relaxin hormon hatására a medence szalagjai lazulnak, az ízület szétnyílik a szokásosnál jobban, és ez fájdalmas, instabil állapotot eredményez. A jelenség gyakoribb, mint hinnénk: becslések szerint a várandós nők közel egynegyedét érinti valamilyen mértékben a medenceöv fájdalma vagy instabilitása. A kismamák esetében a szeméremízületi fájdalom sokszor csak a terhesség végéhez közeledve vagy a harmadik trimeszterben jelentkezik, amikor a magzat súlya és a hormonális változások csúcspontjukra érnek. Jellemző, hogy a szülés után néhány hónappal – ahogy a hormonális hatás elmúlik és a szalagok újra feszesebbé válnak – a fájdalom is enyhül vagy megszűnik. Ugyanakkor előfordul, hogy szülés után is fennmarad az instabilitás, különösen, ha a szeméremcsontok túlzottan eltávolodtak egymástól. Ilyenkor tartósabb kezelésre is szükség lehet. Fontos, hogy nem csak a terhesség válthat ki szeméremízületi instabilitást. Bármilyen állapot, ami a szalagok lazaságával jár – például általános ízületi hipermobilitás vagy kötőszöveti gyengeség hajlamosíthat a szeméremízület túlmozgására. Korábbi sérülések vagy műtétek is gyengíthetik a medence szalagjait: egy medencetáji trauma (például sportsérülés, esés vagy baleset) után előfordulhat, hogy a szeméremízület kissé elmozdul a helyéről és instabillá válik. Ilyen esetekben a szeméremízületi diszfunkció tünetei azonosak lehetnek a terhességi SPD-vel, csak épp más okból alakultak ki. Ritka, súlyos esetben akár részleges ízületi ficam vagy szakadás is bekövetkezhet – például egy súlyos baleset vagy extrém nehéz szülés során – amikor a szeméremcsontok széthúzódnak és a szalagok elszakadnak. Ez heves fájdalommal jár és általában kórházi ellátást igényel. Az instabilitás tehát egy skála: a legenyhébb, átmeneti szalaglazulástól a legsúlyosabb, traumás szakadásig terjedhet. Ami közös, hogy a medence stabilitása megbomlik, és emiatt fájdalom, funkciózavar jelentkezik.

Gyulladásos eredetű elváltozások

A szeméremízület másik gyakori problémája a gyulladásos eredetű fájdalom. Ilyenkor nem a lazaság a fő gond, hanem az, hogy a szeméremcsontok találkozásánál lévő porc, valamint a környező inak, szalagok irritáltak, gyulladtak lesznek. Ennek a hátterében leggyakrabban túlterhelés, ismétlődő mikro-sérülések állnak, nem pedig fertőzés. Ez általában a sportolóknál fordul elő, olyan sportok esetén, amelyek erősen igénybe veszik a medence tájékát. Például a futballisták, jégkorongozók, hosszútávfutók körében nem ritka, mivel az állandó rúgó, csavaró, irányváltó mozdulatok túlzott stresszt okozhatnak a szeméremcsontok találkozásánál. Ilyenkor a medence elülső részén lévő izmok (hasizmok, combközelítők) ismétlődő húzása gyulladást válthat ki az ízületben. A tünetek közé tartozik a szeméremcsont közepén érzett fájdalom, ami onnan kifelé sugárzik a környező területekre, például az alhasi régióba vagy a combok felé. Kezdetben a fájdalom általában tompa, mély jellegű és nyugalomban is fennállhat, hosszabb pihenés után kicsit enyhülhet. Mozgásra – különösen futásra, rúgásra, egy irányváltásra, de akár sima gyaloglásra vagy lépcsőzésre is – a fájdalom rosszabbodik, élesebbé válhat. Sokan arról számonak be, hogy még köhögés vagy tüsszentés közben is belenyilall a fájdalom a szeméremcsont tájékán. Mivel a medence testünk központi része, egy ilyen gyulladás sajnos majdnem minden mozdulatot érint: akár ülésből való felállás, akár oldalra fordulás – szinte bármilyen mindennapi aktivitás irritálhatja a gyulladt területet, így ez az állapot gyakran jelentősen akadályozhatja a normál életvitelt. A gyulladásos szeméremízületi fájdalom általában fokozatosan alakul ki, nem egyik napról a másikra, és hajlamos krónikussá válni, ha a kiváltó túlterhelés nem szűnik meg. A kezelés lényege ilyenkor a pihentetés – időt kell adni, hogy a gyulladás lehúzódjon.

GERINCTRÉNERRE, SI-TERAPEUTÁRA

VAN SZÜKSÉGED? 

KATTINTS IDE! 

egt_logo.png

Egyéb ritkább problémák

Végül említést érdemel, hogy nagy ritkán egyéb elváltozások is érinthetik a szeméremízületet. Kopásos (degeneratív) folyamatok előfordulhatnak idősebb korban vagy nagyon megterhelt egyéneknél – ilyenkor a porc elvékonyodása és az esetleges csontos felrakódások okozhatnak krónikus fájdalmat. A szeméremízület ugyan nem klasszikus mozgékonyízület, mint a térd vagy a csípő, de hosszú évtizedek alatt ebben is kialakulhatnak kisebb degeneratív elváltozások. Szerencsére az ilyen eredetű szeméremízületi fájdalom nem túl gyakori, és általában enyhébb lefolyású. Akut traumák esetén – például medencetörésnél – előfordulhat a szeméremízület teljes szétszakadása vagy elmozdulása. Ilyen esetben a medencegyűrű folytonossága megszakad, ami súlyos, instabil állapotlép fel. Ez a fajta sérülés tipikusan balesetek (autóbaleset, magasból esés) során jön létre, és sürgősségi (gyakran műtéti) ellátást igényel. A legtöbb mindennapi derék- és medencefájdalom hátterében azonban nem ezek a ritka esetek állnak, hanem az előzőekben említett instabilitási vagy gyulladásos problémák.

FOLYT. KÖV!

Szólj hozzá