2024. sze 28.

A teniszkönyök megelőzése és hatékony kezelése

írta: Dr. hc. Kalicz László
A teniszkönyök megelőzése és hatékony kezelése

teniszko_nyo_k.jpegA teniszkönyök egy fájdalmas állapot, amely a könyök külső részén jelentkezik, és leggyakrabban az alkar feszítő izmainak túlterhelése okozza. Bár nevét a teniszezőkről kapta, nem kizárólag a teniszezőknél és még csak nem is feltétlenül csak a sportolóknál alakul ki, bármely ismétlődő mozdulat, például a számítógépes munka, az megerőltető fizikai munka vagy akár a kerti munka is vezethet ehhez a problémához. Mivel a könyökízület különösen ki van téve a terhelésnek, a megelőzés és a hatékony kezelés nagyon fontos a fájdalom csökkentésében és a további károsodások elkerülésében.

 

GERINCTRÉNERRE VAN SZÜKSÉGED?

KATTINS IDE! 

calendar_image.jpg

Mik a teniszkönyök tünetei?

A teniszkönyök elsődleges tünete a könyök külső részén érzett fájdalom, amely fokozatosan alakul ki. Az érintett személy fájdalmat érezhet, amikor megfog egy tárgyat, emel, nyújt, vagy bármilyen tevékenységet végez, amely az alkar feszítő izmait igénybe veszi. A fájdalom fokozódhat olyan tevékenységeknél, mint például a kézfogás, a csavarás (pl. kulcs elfordítása) vagy a fogás erőltetése. Súlyosabb esetekben a fájdalom már nyugalmi helyzetben is fennáll, és az alkarba is kisugározhat.

Az alábbi tünetek utalhatnak teniszkönyökre:

  1. Fájdalom a könyök külső részén: A fájdalom fokozódik, ha az érintett izmokat használják.

  2. Gyengeség a kézben vagy a csuklóban: Az egyszerű feladatok, például egy bögre megemelése is nehézséget okozhat.

  3. Érzékenység a könyök külső részén: A fájdalomérzet mellett az érintett terület tapintásra is érzékeny lehet.

Miként előzhető meg a teniszkönyök?

A megelőzés kulcsa az izmok túlterhelésének elkerülése és az alkar megfelelő erősítése. Nézzünk néhány hasznos tippet a megelőzéshez:

1. Helyes technika alkalmazása:

Ha olyan tevékenységet végzel, ami ismétlődő mozdulatokkal jár, fontos, hogy megtanuld a megfelelő technikát. A helytelen mozdulatok ugyanis extra terhelést helyezhetnek a könyöködre, ami elősegíti a teniszkönyök kialakulását. A helyes mozdulatok elsajátítása mellett érdemes ellenőrizni a munkaeszközök, vagy a sporteszközök állapotát is.

2. Rendszeres nyújtás és bemelegítés:

Minden fizikai tevékenység előtt fontos az izmok megfelelő bemelegítése és nyújtása. Ez segít felkészíteni az izmokat és ízületeket a terhelésre, csökkentve ezzel a sérülés kockázatát. Az alkar izmainak rendszeres nyújtása különösen hasznos lehet a teniszkönyök megelőzésében.

3. Alkarerősítő gyakorlatok:

Az alkarizmok erősítése segíthet elviselni a terhelést, ami a mindennapi tevékenységek során éri őket. Egyszerű gyakorlatok, mint például egy kézi súlyzóval végzett csuklóhajlítások vagy gumiszalagos gyakorlatok, segíthetnek abban, hogy az alkar izmai és inai ellenállóbbak legyenek.

4. Szakszerű munkahelyi ergonómia:

Ha munkahelyeden ismétlődő mozdulatokat végzel, például számítógépes munkát, ügyelj arra, hogy a karjaid és a kezeid megfelelő helyzetben legyenek. Használj ergonomikus eszközöket, például megfelelően kialakított billentyűzetet és egeret, hogy minimalizáld a túlterhelést.

5. Rendszeres pihenés:

Az izmok túlfeszítése gyakori oka a teniszkönyök kialakulásának, így fontos, hogy rendszeresen pihenőt tarts, különösen akkor, ha a napi munkád vagy hobbid ismétlődő mozdulatokkal jár.

Hogyan kezelhető a teniszkönyök otthon?

Ha már kialakult a teniszkönyök, a kezelés célja a fájdalom csökkentése és az érintett izmok terhelésének enyhítése. A legtöbb esetben a teniszkönyök konzervatív módszerekkel, azaz műtét nélkül is jól kezelhető, és a tünetek enyhíthetők.

1. Pihenés:

Az első lépés a terhelt izmok pihentetése. Kerüld azokat a tevékenységeket, amelyek fájdalmat okoznak, és hagyj időt az izmoknak és az inaknak a gyógyulásra. Ez nem feltétlenül jelent teljes inaktivitást, de csökkenteni kell az érintett karra nehezedő terhelést.

2. Jegelés:

A fájó területet rendszeresen jegelheted, különösen a fájdalom kezdeti szakaszában. A jég csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. Naponta több alkalommal, 15-20 percig alkalmazz jeget, ügyelve arra, hogy a jég ne érintkezzen közvetlenül a bőrrel, mert ez károsíthatja azt.

3. Gyulladáscsökkentők:

A vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszerek segíthetnek csökkenteni a gyulladást és enyhíteni a fájdalmat. Ezeket azonban csak rövid távon alkalmazd, és mindig tartsd be az adagolási útmutatót.

4. Alkarerősítő és nyújtó gyakorlatok:

Bár az akut fájdalom idején pihenés szükséges, az alkarizmok fokozatos megerősítése elengedhetetlen a gyógyulás érdekében. Szakszerűen vezetett rehabilitációs gyakorlatok segíthetnek a könyök körüli izmok erősítésében, a flexibilitás növelésében és a visszatérő problémák megelőzésében.

5. Kineziológiai szalagok és könyöktámaszok:

A kineziológiai szalagok vagy a könyöktámaszok használata segíthet tehermentesíteni a fájdalmas területet, és enyhíteni az izmokra nehezedő terhelést. Az ilyen típusú eszközök stabilitást adhatnak az érintett területnek, csökkentve ezzel a fájdalmat mozgás közben.

Mikor kell szakemberhez fordulni?

Bár a teniszkönyök gyakran otthon is jól kezelhető, vannak olyan esetek, amikor szakember segítségére van szükség. Az alábbi helyzetekben mindenképp érdemes orvoshoz, gyógytornászhoz vagy sportorvoshoz fordulni:

  1. Hosszan tartó vagy súlyos fájdalom: Ha a fájdalom hetekig nem enyhül, vagy folyamatosan rosszabbodik, orvosi beavatkozás szükséges.

  2. Mozgáskorlátozottság: Ha a könyök vagy a csukló mozgása jelentősen korlátozott, vagy ha az izmok gyengék, szakértői véleményre van szükség.

  3. Éjszakai fájdalom: Ha a fájdalom olyan mértékben fokozódik, hogy éjszaka is zavarja a pihenést, érdemes szakemberhez fordulni.

  4. Egyéb kezelési módszerek: Ha a konzervatív kezelések (jegelés, pihenés, gyulladáscsökkentők) nem hoznak eredményt, további terápiás lehetőségekre, például fizioterápiára vagy injekciós kezelésre lehet szükség.

GERINCTRÉNERRE VAN SZÜKSÉGED?

KATTINS IDE! 

calendar_image.jpg

Összegzés

A teniszkönyök kellemetlen, de megfelelő megelőzéssel és kezeléssel jól karbantartható állapot. A helyes technika, a rendszeres nyújtás és erősítés, valamint az ergonómiai szempontok figyelembevétele segíthet megelőzni a kialakulását. Ha azonban már jelentkeztek a tünetek, a pihenés, a jegelés, az alkar erősítése és szükség esetén a szakemberhez fordulás mind kulcsfontosságú a gyógyulás érdekében. Ha ezeket a lépéseket betartjuk, jelentősen csökkenthetjük a fájdalmat, és elkerülhetjük a súlyosabb károsodásokat.

 

Szólj hozzá