2025. már 21.

Amit a csípőfájdalomról tudni kell!

írta: Dr. hc. Kalicz László
Amit a csípőfájdalomról tudni kell!

 

csipofajdalom.jpegA csípőízületi fájdalom sokak életét megkeserítheti, azonban kevesen tudják, hogy a megfelelő mozgásformákkal jelentős mértékben csökkenthető, sőt akár meg is szüntethető a panaszok egy része. Gerinctrénerként nap mint nap találkozom olyan páciensekkel, akik a fájdalmak miatt már a mozgás öröméről is lemondtak. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy pont a mozgás az, amely sok esetben a gyógyulás vagy az állapotjavulás kulcsa lehet!

Mi okozza a csípőízületi fájdalmat?

A csípőízületi fájdalmak hátterében számos ok állhat. Leggyakrabban kopásos elváltozások, túlterhelésből adódó gyulladás, illetve az izmok diszbalansza, azaz egyenetlen terhelése okoz panaszokat. Fiatalabb korban jellemzőbb a túlterheléses eredetű fájdalom, míg idősebb korban az ízületi kopás dominál.

Az ülő életmód különösen kockázatos, mivel a csípő hajlító izmai megrövidülhetnek, míg a farizmok gyengülnek, ezáltal kibillen az ízület normál működési egyensúlya, és fokozott terhelés jut egyes területekre. Ennek következtében krónikus fájdalom alakulhat ki, mely mozgáskorlátozottsághoz vezethet.

GERINCTRÉNERRE VAN SZÜKSÉGED?

KATTINTS IDE!

egt_logo.png

Miért fontos a mozgás?

Bár fájdalom esetén sokak első reakciója az ízület pihentetése, a megfelelő, szakszerű mozgás épp ellenkező hatást vált ki: javítja a vérkeringést, serkenti a regenerációs folyamatokat, erősíti az izmokat és javítja az ízületi stabilitást. Az izomzat megerősítésével csökken az ízületre jutó terhelés, amely hosszútávon jelentősen enyhítheti vagy meg is szüntetheti a fájdalmat.

Milyen mozgásformák javasoltak?

  1. Nyújtó gyakorlatok A csípőízületi fájdalom kezelésének első lépése gyakran a célzott nyújtás. A csípő hajlító izmok (iliopsoas), valamint a combfeszítők (quadriceps) nyújtása különösen fontos, mert ezek izomfeszültsége fokozhatja a fájdalmat.
  2. Példa nyújtógyakorlat: Térdeljen le egyik térdére, másik lábát pedig helyezze előre talpra. Tartsa egyenesen a hátát, feszítse meg a fenékizmát, és lassan tolja előre a medencéjét, míg a comb elülső részén kellemes feszülést nem érez. Tartsa ki 30-60 másodpercig, majd váltson lábat. 
  3. Erősítő gyakorlatok A farizmok erősítése kiemelt fontosságú, mert ezek az izmok stabilizálják a medencét és csökkentik a csípőre ható terhelést.
  4. Példa erősítő gyakorlat: Oldalfekvésben, nyújtott lábakkal emelje fel lassan a felső lábát, tartsa ki pár másodpercig, majd engedje vissza lassan. Fontos, hogy a medence mozdulatlan maradjon, és ne lendületből végezze a gyakorlatot. Ismételje meg 10-15-ször mindkét oldalon. 
  5. Mobilizáló gyakorlatok A csípőízület mobilitásának növelése érdekében a csípő körkörös mozgatása és dinamikus átmozgatása is javasolt.
  6. Példa mobilizáló gyakorlat: Állva vagy fekve végezzen körkörös mozgásokat a csípőjével, először kisebb, majd egyre nagyobb mozdulatokkal. Ez javítja az ízületi folyadék termelődését, és csökkenti a merevséget.

Hogyan kezdjünk hozzá a mozgáshoz?

Fontos, hogy minden új mozgásprogram bevezetése előtt konzultáljon szakemberrel, ortopéd orvossal vagy tapasztalt gerinctrénerrel. A fájdalom mértékétől és okától függően személyre szabott gyakorlatsort érdemes összeállítani!

Milyen mozgásformákat kerüljünk?

Kerülendők az olyan mozgások, amelyek az ízület túlzott terhelését okozzák. Ilyenek lehetnek például:

  • Mély guggolások nagy súlyokkal
  • Hirtelen irányváltásokkal járó sportok (pl. tenisz, foci)
  • Magas intenzitású futás, főleg kemény felületen

Helyettük válasszon kímélőbb mozgásformákat, mint például úszás, kerékpározás, Pilates vagy speciális gerinctréningek.

GERINCTRÉNERRE VAN SZÜKSÉGED?

KATTINTS IDE!

egt_logo.png

Kiegészítő kezelési lehetőségek

A mozgásterápia mellett gyakran alkalmaznak kiegészítő módszereket, például:

  • Masszázs: Lazítja a feszes izmokat, javítja a keringést.
  • Manuálterápia: Célzott mobilizációs technikák segítenek visszaállítani az ízület normális mozgástartományát.
  • Kinesio tape: Enyhíti a fájdalmat, javítja az ízület stabilitását.

Összegzés

A csípőízületi fájdalmak enyhítése hatékonyan elérhető rendszeres, célzott mozgással. A megfelelően összeállított mozgásterápia nem csupán a tüneteket csökkenti, hanem a probléma okát is képes kezelni. Legyen türelmes, kezdjen fokozatosan, és figyeljen testének jelzéseire. Az egészséges csípő nem csak mozgásszabadságot ad, de életminőségét is jelentősen javíthatja!

 

Szólj hozzá